niedziela, 20 maja 2012

Zupa kalafiorowa pachnąca wiosną

Zupa kalafiorowa, to jedno z tych dań, które najlepiej smakuje na wiosnę, gdy zrobiona jest ze świeżych, polskich kalafiorów. To także zupa, której wstyd nie umieć zrobić. O tym, że jest banalna w wykonaniu dowiecie się z lektury poniższego przepisu.




Składniki: Bulion warzywny lub drobiowy, mała główka kalafiora lub połowa dużego, śmietanka 18%, ziemniaki, sól, pieprz, koperek do smaku.

Przygotowanie: Do gotującego się bulionu dodajemy wcześniej umyte i porwane na kawałki cząstki kalafiora i gotujemy aż staną się miękkie. Po 5-10 minutach odkąd kalafior zacznie się gotować dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaczki i całość gotujemy, aż warzywa staną się miękkie. Następnie prawie gotową zupę zabielamy śmietanką i przyprawiamy do smaku. Podaną na talerz zupę posypujemy świeżo posiekanym koperkiem i częstujemy kogoś bliskiego naszemu sercu ;)

W ten sposób przygotowaną zupę robi się na prawdę szybko i prosto. Najlepiej smakuje robiona z polskich kalafiorów, które można dostać w sklepach już od początku maja.






środa, 16 maja 2012

Pancakes jakich nigdy nie jedliście!

Pyszne "pancakes" czyli popularne amerykańskie placki to coś więcej niż przekąska. To propozycja aby delektować się beztroskim smakiem w wiosenny, słoneczny dzień. Owoce, miód czy bita śmietana, możliwości jest na prawdę wiele.






Składniki: 1 jajko, szklanka maślanki,  łyżeczka proszku do pieczenia, mąka - 3/4 szklanki, cukier puder - pół szklanki, olej.

Przygotowanie: Do miski dajemy maślankę, jako, cukier puder, mąkę oraz proszek do pieczenia. Całość dokładnie miksujemy. Następnie ciasto dajemy na rozgrzaną patelnie i smażymy placuszki. W zależności od nałożonego ciasta wychodzą mniejsze lub większe.

Tak przygotowane pancakes idealnie smakują z owocami sezonowi, miodem lub bita śmietaną. Są pyszną alternatywą dla codziennych "mięsnych" lub idealnym pomysłem dla małych pociech.






wtorek, 15 maja 2012

Pyszna Zupa Pomidorowa

Każdy powinien wiedzieć jak ugotować pyszną zupę pomidorową. Poniżej prezentuję moją wersję klasycznej "pomidorówki".  Osobiście uważam, że prawdziwa pomidorówka to taka, którą robi się z prawdziwych, polskich pomidorów. Jej smak hipnotyzuje i sprawia, że nie jeden raz będziecie mieli na nią smaka ;)





Składniki: Bulion warzywny lub drobiowy, 1kg mocno dojrzałych pomidorów (mogą być bardzo miękkie),  łyżka masła, przecier pomidorowy, kwaśna śmietana, sól, pieprz.

Przygotowanie: Pomidory parzymy w gorącej wodzie aby z łatwością pozbyć ich skórki. Następnie kroimy je na drobno i wrzucamy do garnka razem z łyżką masła. Dusimy je aż zamienią się w gęstą masę. Tak przygotowane pomidory przez sitko możemy przecedzić do wcześniej przygotowanego bulionu lub też możemy je zmiksować blenderem i w takiej postaci dodać je do bulionu. Te drugie rozwiązanie sprawi, że zupa będzie gęstsza. Do prawie gotowej zupy dodajemy łyżkę koncentratu aby jeszcze bardziej wzmocnić jej smak i sprawić, że będzie jeszcze bardziej urzekać kwaskowym smakiem świeżych pomidorów. Na sam koniec zabielamy ja kwaśną śmietaną i doprawiamy do smaku. Tak przygotowaną zupę doprawiamy pietruszką i podajemy z ryżem lub makaronem.

Jeżeli chcemy taką zupę przygotować w zimie, gdy ciężko o świeże i pięknie dojrzałe pomidory, można użyć pomidorów z puszki. Są dużo lepsze niż jasne i mało dojrzałe pomidory, jakie w tym czasie można dostać w marketach. Jeżeli ktoś przygotował zupę ze świeżo ugotowanego bulionu to smak zupy można uatrakcyjnić dodając do niej pokrojoną w plasterki marchewkę.







czwartek, 10 maja 2012

Penne Puttanesca - włoska klasyka dla każdego.


Puttanesca, czyli w "stylu pań lekkich obyczajów", to żartobliwa nazwa tego sosu na bazie pomidorów, który podaje się zwykle z makaronem penne.


Składniki: Makaron Penne, oliwa,  czosnek, płatki suszonej papryki, pomidory z puszki (pokrojone, bez skórki), kapary, czarne oliwki, filety anchovis, natka pietruszki, sól, pieprz.

Przygotowanie: Gotujemy makaron wg instrukcji na opakowaniu aby był al dente. Rozgrzewamy oliwę na patelni, następnie dajemy na nią płatki papryki oraz dwa, przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Po minucie dodajemy pomidory i dusimy całość bez przykrycia przez około 15 minut, aż większość wody odparuje z sosu, co jakiś czas mieszając. Kiedy sos będzie gęsty dodajemy dużą łyżkę przepłukanych w wodzie kaparów, garść pokrojonych oliwek, (mogą być w całości), oraz dwa,  pokrojone w drobne kawałki filety anchovis. Całość mieszamy i jeszcze chwilę dusimy. Dodajemy natkę pietruszki oraz ewentualnie sól oraz pieprz do smaku. Na końcu na patelnię dodajemy ugotowany makaron i delikatnie całość mieszamy. Nakładamy na rozgrzane talerze i od razu podajemy. Dodatkowo możemy gotowe danie posypać tartym parmezanem. Smacznego!






poniedziałek, 7 maja 2012

Coś na początek.

  Witam! Wstępów i tak nikt nigdy nie czyta tak więc napiszę tylko, że założeniem niniejszego bloga miało być to, że będzie to  moja wirtualna książka kucharska, gdzie będę zbierał wszystkie znane mi przepisy kulinarne. Niemniej jednak po przemyśleniu sprawy, mam nadzieję, że każdy, odwiedzający tą stronę znajdzie choć odrobinę inspiracji do tego aby przekonać się, że gotowanie to nic strasznego. Życzę miłej lektury i powodzenia w kuchennych podbojach!